Transport pianin – porady związane z wyniesieniem z domu

W czasie każdej przeprowadzki, kiedy musimy zabrać cały swój dobytek, ogromny problem stanowi transport. Mamy w domach wiele rzeczy bardzo cennych, delikatnych, ale także takich, które są sporych gabarytów. Najgorzej jednak jeśli wszystkie te cechy połączą się w jedną całość, a tak jest właśnie w przypadku pianin. Pianino może ważyć nawet ponad 400 kilogramów, ma spore gabaryty, jest delikatne, a do tego kosztuje dużo pieniędzy. Posiadając pianino w domu, kiedy tylko chcemy się wyprowadzić, musimy objąć je bardzo specjalną opieką. Najważniejsze jest jednak to, aby nie zabierać się za taki transport na własną rękę. Dotyczy to nie tylko samego przewiezienia pianina, ale także jego wyniesienia z domu. Najciężej będzie nam wynieść pianino z wyższych kondygnacji, ale także z parteru jest to nie lada problem. Dlaczego wart zatrudnić firmę oferującą transport pianin Łódź do wyniesienia naszego pianina?

Transport pianina komplikuje waga i wymiary instrumentu.

Po pierwsze właśnie waga, o której już wspominaliśmy. Pianino może ważyć nawet 450 kilogramów i dlatego do jego wynoszenia musi być minimum 4 mężczyzn i to naprawdę dość pokaźnej postury. Pianino powinno być do tego wynoszone na specjalistycznych pasach, które są drogie i ich zakup zazwyczaj może nie być specjalnie opłacalny. Pasy zabezpieczają pianino przed przypadkowym upuszczeniem, a dodatkowo ułatwiają transport pianina, gdyż można zawiesić je na barkach. Do tego ludzie ci po prostu wiedzą jak odpowiednio zająć się takim pianinem. Jak jednak się za to zabrać kiedy chcemy samodzielnie wynosić wielkie pianino?

Stary materac jako podkład.

Wspominane pasy i minimum 4 rosłych mężczyzn to podstawa, o czym już wspominaliśmy. Jeśli nasze pianino znajduje się na piętrze i musimy znosić je po schodach to warto zaopatrzyć się w materace, które nie są nam już potrzebne i możemy je zniszczyć. Jeśli ich nie posiadamy to zawsze warto popytać swoją rodzinę, znajomych, a nawet i sąsiadów. Być może ktoś ma materac, który nie jest potrzebny. Materac podkładamy pod pianino na schodach dzięki czemu częściowo możemy z nim zjechać dosłownie jak na sankach, ale oczywiście z zachowaniem pełnej ostrożności.

Znoszenie pianina po klatce schodowej

Wykorzystanie kółek fortepianu?

Błędne jest także wykorzystywanie kółek, w które pianina są zaopatrzone. One naprawdę nie są stworzone do tego, aby „jeździć” pianinem na dużej odległości. Ich zadaniem jest ułatwienie delikatnego przestawienia instrumentu w obrębie jednego pomieszczenia. Przenosząc więc panino na dłuższą odległość lepiej podwieśmy je na pasach i wynośmy na własnych barkach. Zaoszczędzi to także drgań na nierównej powierzchni, które mogą uszkodzić delikatne elementy wnętrza pianina.

Nie ustawiaj pianina na wznak!

Na koniec tylko jedna, ale chyba najistotniejsza sprawa. Absolutnie nie wolno ustawiać pianina na wznak! To praktycznie gwarancja tego, że wnętrze instrumentu się uszkodzi, a naprawa może być bardzo kosztowna. Jeśli wynosimy pianino przez wąskie pomieszczenia to naturalnie musimy je obrócić, ale zawsze na bok, nigdy na wznak. Przed wynoszeniem pianino warto dokładnie opleść folią, aby zabezpieczyć cenne zdobienia oraz lakier przed ewentualnymi otarciami. Najlepiej jednak po prostu to zadanie zlecić profesjonalistom.

Jeśli w najbliższym czasie planujesz przetransportować pianino lub fortepian koniecznie zobacz ofertę transportu pianina w Fortis Przeprowadzki.

Dodaj komentarz