Realizacja przeprowadzki międzynarodowej – o czym pamiętać?

Wejście Polski do Unii Europejskiej pozwoliło na swobodne poruszanie się po wszystkich krajach członkowskich UE. To sprawiło także, że bardzo wiele osób rozpoczęło pracę w tych krajach. Nie ma się zresztą co dziwić, jest ona o wiele lepiej płatna, co pozwala na znacznie łatwiejsze kupno mieszkania a nawet domu i życie na odpowiednim poziomie. Bardzo często bywa tak, że po kilkunastu miesiącach pracy za granicą, osoba, która jako pierwsza wyjechała tam na stałe, podejmuje decyzję o przeniesieniu do siebie całej swojej rodziny. Nic zatem dziwnego, że wielkim powodzeniem cieszą się przeprowadzki międzynarodowe, dzięki którym możliwe jest profesjonalne przeniesienie całego dobytku, dokumentów i rodziny do nowego miejsca zamieszkania.

Realizacja przeprowadzki międzynarodowej – jakich problemów możemy się spodziewać?

Realizacja przeprowadzki międzynarodowej to dość skomplikowana sprawa i wymagają one sporych przygotowań, które zawsze trwają minimum miesiąc czasu. Nic nie dzieje się z dnia na dzień. Trzeba bowiem nie tylko przygotować wszystko do wyjazdu, ale przede wszystkim także pozałatwiać wiele spraw. Wśród nich trzeba pamiętać na przykład o rozwiązaniu umowy z operatorami telefonicznymi, czy internetowymi, jak również z innymi, z których usług się korzysta. Sama rezygnacja z usług operatora telefonii komórkowej, czy internetu już wymaga miesiąca czasu.

Można także wyrejestrować samochód w Polsce i zarejestrować go za granicą. W przypadku, kiedy wynajmujemy mieszkanie w kraju, również z odpowiednim wyprzedzeniem, trzeba poinformować najemców o tym, że rezygnuje się z wynajmu. Aby nie przewozić ze sobą niepotrzebnych rzeczy, warto pamiętać także o tym, aby przed przeprowadzką dokładnie posprzątać garaż, strych, poddasze i piwnicę. Wszystkie niepotrzebne rzeczy można wówczas wyrzucić, albo oddać komuś innemu. Z pewnością nie warto ze sobą transportować starych opon z garażu czy zepsutych mebli ogrodowych.

realizacja przeprowadzki międzynarodowej

Podstawą jest przede wszystkim przygotowanie dokumentów, które będą potrzebne do przebywania za granicą na stałe. Dowody osobiste muszą być aktualne, a jeśli wyjeżdżamy dalej, na przykład do USA, czy Ameryki Południowej, warto także zadbać o to, aby mieć pod ręką wizy i paszporty. Jeśli za granicę wybieramy się własnym samochodem, trzeba również sprawdzić kilka rzeczy i nie chodzi tu tylko o sprawność techniczną. Auto musi posiadać ubezpieczenie, obowiązujące za granicą. W wielu krajach wymagane może być także międzynarodowe prawo jazdy.

Trzeba także pamiętać o tym, że skoro wyjeżdżamy na stałe, musimy przygotować wszystkie dokumenty, które będą nam potrzebne nawet za kilkadziesiąt lat. Potrzebne nam będą kopie i oryginały testamentów, aktów własności i wszystkich innych ważnych dokumentów. Poza tym potrzebna będzie także dokumentacja medyczna, która z pewnością przyda się za granica, podczas korzystania z tamtejszej pomocy medycznej. Jeśli chodzi o bankowość, albo można przenieść konto za granice, albo po prostu trzeba pamiętać o odpowiednio wczesnym zamknięciu kont bankowych w kraju.

Przewóz zwierząt podczas przeprowadzki międzynarodowej to kolejna komplikacja.

Warto także pamiętać o małych, czworonożnych przyjaciołach. Jeśli mamy zamiar zabrać je ze sobą, trzeba pamiętać o tym, ze w wielu krajach wymagane będzie posiadanie przez nich odpowiednich dokumentów i badań. Potem, po spełnieniu tych wszystkich warunków, trzeba już tylko pamiętać o tym, aby pozostałe, niezbędne rzeczy, które zabieramy ze sobą, odpowiednio spakować i przygotować do podróży. Niezbędne będzie także przygotowanie odpowiedniego spisu rzeczy, które ze sob zabieramy. Warto pamiętać o tym, że im bezpieczniejsze będzie opakowanie naszych rzeczy, tym większa będzie pewność, że wszystko dotrze na miejsce w takim stanie, w jakim zostało zapakowane przez nas samych na miejscu, przed wysyłką do nowego domu za granicą.

Dodaj komentarz