Jak znosić pianino po schodach?

Kiedy w naszym domu znajduje się cenne pianino i szykujemy się do przeprowadzki razem z całym dobytkiem to zazwyczaj instrument ten będzie stanowił ogromny problem. Naturalnie mamy w domu wiele innych cennych rzeczy. Na przykład lodówka czy telewizor także mogą się uszkodzić. Przedmioty tego typu nie są jednak czymś unikalnym, a już na pewno nie mają wartości sentymentalnej. W tym przypadku stracimy tylko pieniądze, bo telewizor można kupić nowy. Pianino niejednokrotnie jest warte majątek, ale często jest także w spadku po naszych przodkach co daje mu ogromną wartość sentymentalną. Najtrudniejsze jest zawsze wyniesienie pianina z domu. Pół biedy jeśli mamy do przejścia z pianinem tylko płaskie odcinki drogi. Kłopot zaczyna się jednak, gdy pianino transportujemy po schodach. W bloku nie zawsze są windy, a w domu jednorodzinnym pianino również może być na piętrze, lecz tutaj naturalnie o windzie możemy tylko pomarzyć.

Jak znosić pianino po schodach?

Najpierw odpowiednie przygotowanie

W trakcie znoszenia, lub wnoszenia, pianina po schodach zawsze jest największe ryzyko otarć, które zniszczą piękną politurę instrumentu. Coś może się omsknąć, komuś braknie sił, czegoś nie zauważymy i w efekcie pianino ulegnie uszkodzeniu. Na początek warto więc je dobrze zabezpieczyć. Całe pianino oklejamy szczelnie folią i dokładnie zabezpieczamy jego ruchome elementy, czyli chociażby przykrywające klawiaturę drzwiczki. Koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się także w filc i nakleić go chociaż na kantach instrumentu. Warto także trzymać się jednej zasady. Jeśli pianino chcemy wynosić z domu osobiście, czyli z pomocą rodziny lub znajomych, to przyjmuje się, że na jedną osobę nie powinno przypadać więcej jak 45kg. Musisz znać wagę swojego instrumentu i zgodnie z nią poprosić do pomocy odpowiednią ilość mężczyzn, najlepiej naprawdę rosłych.

Znoszenie pianina po schodach

Specjalne sanki do pianina

Jeśli masz możliwość załatwienia sobie sanek do transportu pianin to bardzo dobrze. Jest to urządzenie, które znacząco ułatwia przenoszenie tych instrumentów po schodach. Sanki pozwalają nam bowiem, niejako, spuścić pianino po schodach. Nie trzeba go nawet podnosić, wystarczy kontrolować prędkość jego zsuwania się. Pamiętaj jednak zawsze o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa! Nikt nie może stać po tej stronie pianina, gdzie jest ono nachylone do dołu. Stoimy maksymalnie z boku. W przypadku wysunięcia się pianina z rąk nie wolno także łapać go z dołu. To na tyle ciężki instrument, że bez problemu zgniecie nawet potężnego mężczyznę i tragedia będzie gotowa.

Stare materace

Sanki do pianina są bardzo drogie i jeśli nie mamy skąd ich pożyczyć to zakup nie jest opłacalny. Pewnie wykorzystamy je tylko raz w życiu. Doskonale zastąpią je jednak stare materace. Na pewno ktoś z rodziny, znajomych czy sąsiadów ma niepotrzebne materace. Układamy fortepian na materacu i powoli zjeżdżamy po schodach. Warto z przodu dać dodatkowy materac. Może być on przydatny w razie niekontrolowanego zjazdu instrumentu. Jest duża szansa, że drugi materac się gdzieś podwinie i znacznie wyhamuje lub nawet zatrzyma swobodnie zjeżdżające pianino.

Na stronie transport pianin Łódź znajdziesz dużo więcej informacji i przewożeniu pianin i fortepianów.

Dodaj komentarz